Çalışmak İçin Geç mi Kaldık?

Çalışmak İçin Geç mi Kaldık?

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda bu aralar sıkça kafa karışıklığına sebep olan ‘ Geç mi kaldım? ‘ sorusu üzerinde konuşacağız. Gelin bu soru işaretini kafamızdan atalım.

Bildiğimiz üzere YGS’ ye 7 aydan az bir süre kaldı. Ama bu demek değil ki her şey için çok çok geç kaldık. Neden yetiştiremem deyip kendimizi parçalıyoruz? Halbuki sistemli bir şekilde ilerlediğimizde neden tıkırında gitmesin dersler? Öncelikle kendine inan. Yeter artık kaç kez duydum bu cümleyi diyebilirsin. Ama bu senin yol biletin. Nasıl ki bir arabayı harekete geçiren şey içindeki benzinse seni de bu hazırlık sürecinde diri ve motivasyonunu yüksek tutacak ve hedefine ulaştıracak olan şey içindeki inancındır. Bunu sakın unutma! Karşına al bir kağıt, hayalinde ki bölümü yaz. Olur da bir ara pes etmek istersen kafanı kaldırdığında o büyük harflerle yazdığın hedefin dikilsin karşına. ‘Bu mu yani? Hedefim bu iken pes mi edeceğim? Bu mu benim kararlılığım?’ de ve biraz ara verdikten sonra tekrar yönel. Hedefin zaten sana nereye nasıl gitmen gerektiğini gösterecek. Yaptığın denemelerde bölümünün puanını yakalamaya çalış. Yanlış yaptığın sorularla moralini bozmayacağın gibi doğru yaptığın sorularla da övünme. Çünkü sen zaten onu yapabiliyorsun. Seni bir sonraki adıma taşıyacak olan şey yanlış yaptıkların ve boş bıraktıklarındır. Yanlış yaptıklarının doğrusunu mutlaka öğren ve bir yerde sakla. Arada bir bak ki tekrar hata yapmayasın.

Okul başlayınca başlayacağım gibi bir düşünceye girme eğer farklı bir durumun yoksa. Yeni başlangıçlar, yarınlar hep cazip gelir ama gün yine aynı gün. Okul başlayınca başlayacağım cümlesinin içinde yatan yepyeni bir şekilde başlama isteğini gerçekten yakalamak istiyorsan ne yarını bekle ne de okulun başlamasını. Vakit bu vakittir, tam zamanıdır. Odana git eline kalemi kağıdı eline al ve hedefini yaz. Hiçbir şey için geç değil. Hayal kurmak için geç kalmış olabilirsin ama hayalini gerçekleştirmek için hala zamanın var  Haydi git ve başar!

Bir önceki yazımız olan ” Derse Odaklanamama Sorunu” başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

SınavRehberim Yazarı : Eyüpcan IŞIK (HACETTEPE ÜNİV. PDR)

 

 

4 Yorum

Cevap Bırakın