Ders Çalışma Programı Hazırlamak

DOĞRU DERS ÇALIŞMA PROGRAMI HAZIRLAMAK

Merhaba Arkadaşlar, bu yazımızda sizlere nasıl doğru ve verimli bir ders çalışma programı hazırlandığını anlatacağız, umarız ki bu yazımız sizlere yardımcı olur.

Bir önceki Matematiğe Nasıl Çalışılır? adlı konumuzu incelemenizi şiddetle öneririz.

Eminim ki bir çoğunuz kendinize defalarca programlar hazırladınız, yırttınız bir daha hazırladınız. Bir gün yeterince çalışamadığınız konularınız ertesi güne sarktı, moraliniz bozuldu. Başladığınız noktadan iki metre ilerisine gidemediniz. Çünkü hazırladığınız programlar size uygun değildi.

1.GÜNÜNÜ İYİ PLANLA: Bu yazıyı okurken düşün. Ben hangi saatler arasında çalışabiliyorum? Bana kalırsa bunu üçe bölmelisiniz. Sabah-öğlen, Öğlen-akşam, Akşam-gece şeklinde üç zaman dilimine ayırdık. Hangi saatler arasında çalışabildiğimize karar verdik. Şimdi sıra ‘’Hangi derse hangi zaman diliminde daha iyi çalışıyorsunuz.’’ Buna karar vermemiz gerekiyor. Şahsen sabah saatlerinde yol kat etmek için konu çalışmaları yapmanızı öneriyorum. Matematik gibi soru çözüme dayanan dersleri daha çok akşam saatlerine bırakmanızı öneriyoruz. Bunun nedeni ise soru çözümleri fazlaca vaktimizi alması ve yeni konulara giriş yapmamı maalesef engelliyordu.

Günümüzü iyi planlamanın son adımında ise ‘’Hangi derse/konuya ne kadar vakit ayırdığımızı tespit edebilmek’’ geliyor. Bana kalırsa sizin programınızı kaldırıp çöpe atmanızın nedeni tam da buydu! Sizi zorlayacak iki dersin iki konusunu arka arkaya koyduğunuz için programınızı yetiştiremediniz. Konular sizi zorladığı için sinir bozukluğu kaçınılmaz bir hal oldu.

Sizlere bu konuda verebileceğim tavsiye: Orta-Kolay-Zor üç konuyu gün içinde çalışmak idealdir. Günü üç zaman dilimine böldüğünüzü varsayarak programınızı rahat rahat yetiştirebileceğiniz bir gün çıkıyor. Günde 5-6 konuyu halleden arkadaşlarımız var, günü iyi planlayınca bakarsınız haftada 35 konu dahi bitirebilirsiniz. Size önereceğimiz tahmini en az 5 saat çalışmanızdır, unutmayın çok çalışmak değil çok verimli çalışmak önemli.

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Eğer yazımızı beğendiyseniz ve devamını da istiyorsanız bu siteyi arkadaşlarınıza önerip, yeni yazımızı bekleyebilirsiniz. Konu altına yorum yaparak bir sonraki konuyu siz belirleyebilirsiniz. Yorum atarak aklınıza takılan soruların cevabını alabilirsiniz, veya İletişim sayfamızdan bizimle özel olarak iletişim kurabilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar.

Yorum Yok

Cevap Bırakın