Derse Odaklanamama Sorunu

DERSE ODAKLANAMAMA SORUNU

Merhaba arkadaşlar, Önceki yazımızda ‘’Her gün yapılması gerekenler’’ den bahsetmiştim. Şimdi ise bu yapmamız gerekenlerin yanında RUHSAL ve BEDENSEL sıkıntılarımız yüzünden Odaklanamamak tan bahsedeceğim.

  • 1- Ders başına oturduk. Aslında bir saat sonra mola vereceğiz. Konu zor, sorular zor. Bir saatte bir test kitabına bakıyoruz. Çok sıkıldık. 10 dakika dinleneyim dedik, başka şeylerle ilgilenmeye başladık. İlgilendiğimiz şey ise bize çok cazip geldi. Bir daha masa başına dönmedik. Hem bir gün kaybettik, hem zor konuyu çalışamadığımız için en geç bir hafta sonra bize yol-su-elektrik olarak geri döndü.
  • 2- Okuldan veya Dershaneden eve geldik saat 6-7 yemeğimizi yedik oldu size saat 8. Gerçekten çok yorgunuz biraz dinleneyim dedik saat 9 oldu. ‘’Bugün de çok yorgunum.’’ Bahanesine kaçtık. Televizyon izledik, telefonu elimizden düşürmedik. Saat oldu 11. ‘’Çok geç olmuş, yarın çalışırım’’ dedik. Fakat haftanın 5 günü okul var. Yorgun olmamak mümkün değil. Yorgunluk bahanesine sığınıp 5 gün ders mi çalışmayacağız?
  • 3- Ailemizle/Arkadaşlarımızla/Sevgilimizle kavga ettik. Yarın bir gün konuşarak halledilebilecek problemleri kafamıza taktık. Telefon sürekli elimizde. Arkadaşlarımızdan/sevgilimizden bir mesaj bir arama bekliyoruz, aklımız orda kaldı çünkü. Bir yandan da Whatsapp’a son giriş saatlerini kontrol ediyoruz. Ders çalışmaya çalışsakta kafamızın içinde bu problemi halledemiyoruz. Çok mutsusuz. Uyumak istiyoruz. Uyumak bir kaçış yoludur. Uyuyoruz.
  • 4- ‘’Herkes dışarlarda geziyor, ben neden ders çalışıyorum?’’ psikolojisi. Ben de bu psikolojiyi çok yaşadım. Okulum iyi bir okuldu herkes ders bilincindeydi. Ben başka okullardaki arkadaşlarımı kıskanır, üzülürdüm. Bugün ‘’Kim ne yapmış’’ diye instagramı açardım.

 

SONUÇ : Neden bunca şeyi size anlattım? . Şimdi onlar neredeler? Tarih sahnesinden süpürüldüler. Ya ben? Tıp okuyorum. Her gün dışarlarda geziyorum. Mutluyum. Şimdi ve ilerde onların maddi, manevi yaşayamadığı hayatı ben yaşayacağım.

Demek istediğimiz, lütfen yukarda belirttiklerimizi çok ciddi şekilde dikkate alarak hemen ders çalışmaya başlayın, YGS ve LYS’ye toplam 250 gün kaldı diyelim, bu günlerde dişinizi sıkın ve hiç durmadan çalışmalara bol bol soru çözmeye gayret gösterin. Emin olun çok iyi yerlere geleceksiniz.

 

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Eğer hala ders çalışma programınız yoksa bir önceki konumuz olan ‘’ Ders çalışma programı hazırlamak’’ adlı makalemize bir göz atmanızı öneririm. Şimdilik esenle kalın, herkese iyi çalışmalar.

Bir Yanıt

Cevap Bırakın