Meslek Liseliler YGS ve LYS’ye Nasıl Hazırlanmalı?

Merhaba sevgili arkadaşım, bir yeni yazımız ile daha seninleyim. Yazıya başlamadan önce belirtmek isterim ki bu yazılarımız 4-5 gün içinde epey uğraş gerektirerek hazırlıyoruz, sizden ricamız yazıyı okuduktan sonra 1 kere paylaşırsanız çok memnun oluruz. Gel gelelim yazımıza ve meslek liselilerin ygs’ye ve lys’ye nasıl hazırlanır başlıklı konumuzun girişine.

Kendinize meslek liseli değil, Anadolu Liseli muamelesi yapın. Unutmayın ki onların sizden, sizinde onlardan bir fazlası yok. Sevdiğim bir sözü size söylemek isterim;

‘’ Çoğu insan zekaya inanır, ben inanmıyorum, bizi birbirimizden ayıran emektir, ben çalışmaya inanıyorum ‘’

diyen Sayın Profesörümüz Aziz Sancar’ı burdan tebrik etmek isterim. Çok iyi bir noktaya deyinerek sizlere ve bizlere bir açıklık getirmiş oldu bu sözü. Demek istediğim biraz daha çalışma ve gayret içinde olmanız gerekiyor, ve eğer iyi bir gelecek istiyorsan bunu mutlaka yapmalısın.

Amacınız YGS de 20 soru yapıp barajı geçmek olmasın. Sözel / Eşit Ağırlık / Sayısal hangisiyle sınava hazırlanmak istiyorsan ona göre hedefini şimdiden çiz. Okulda 9-10 sınıf hariç pek fazla sınava yönelik ders görmüyorsunuz. Konuları kendiniz tamamlamalısınız. Eve geldiniz, durmak yok diğer liselilerin gördüğü, sizin göremediğiniz konu açığını kapatmalısınız. İmkanınız varsa özel ders alın, yoksa internette ki hocalardan istediğiniz konuyu seçin ve dinleyin. Konu anlatımlı kitaplarla konu bilginizi destekleyin. Bitti mi? Hayır:

Konuyu dinledik, pekiştirmek için soru çözmeye ihtiyacımız var.

9 ve 10. Sınıfsanız günde 1-2 konuyu bu şekilde halledin. 11. Sınıftasınız eksik kalan konular birikti. Günde 3 konu çalışın. 12. Sınıftasınız yorgunluk, ağrı, sızı demeden kaç konuyu bitirebiliyorsanız bitirin. Artık siz Anadolu Liselisiniz. Kendinizi ayırmayın.  Eğer bir ders programın yoksa ve nasıl hazırlayacağın hakkında bilgin yoksa ‘’ YGS Ders Çalışma Programı Hazırlama ‘’ başlıklı yazımızı mutlaka okumalısın. Son olarak eğer aklına takılan ve önümüzdeki yazının konusunu belirtmek istiyorsan aşağıda yorum yaparak belirleyebilirsin.

Bu yazımızda böyle bitti, bir sonraki yazımızda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

15 Yorum

Cevap Bırakın