Motivasyon Dopingi

Merhaba arkadaşlar bu yazımı yeni haftaya başlangıç için biraz motivasyon ağırlıklı olacak. Motivasyonumuzu nasıl sürekli yüksek tutabiliriz ya da tutabilir miyiz bunun üzerinde konuşacağız. Gelin başlayalım

Şimdi kendini bir araba olarak düşün.İstanbul’da oturuyorsun ve Ankara’ya geleceksin diyelim. Hiç İstanbul’dan çıkarkenki benzininle Ankara’ya geldiğindeki benzinin bir olur mu? Olmaz tabii . Çünkü bir enerji bir efor harcıyorsun. Tıpkı bunun gibi de hazırlık sürecine başladığımız zamanki motivasyonumuz her zaman yüksek olmayabilir . Zaman zaman düşüşler veya artışlar olabilir. Hayatımızda kısa süre içinde çok şey olup bitiyor sen de bunun farkındasın. Yatağından enerjik kalkıyorsun her şey güzel ama okula gidiyorsun bir arkadaşınla tartışıyorsun canın sıkılıyor. Bunlar gayet normal. Ama önemli olan ne biliyor musun? – Buraya daha çok dikkat!- Çok mühim bir şey olmadığı sürece ne olursa olsun hedefine emin adımlarla ilerlemek. Ciddiyim sır burada yatıyor. Başka yerde bir şey arama. Sadece devam et. Elbette zorluklar çıkar karşımıza, her anımız bir imtihan söz konusu. Ama sen öf, pöf, olmuyor dersen olmuyor bu iş. Klasik bir laf vardır ya hani : Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez diye hah işte demek istediğim bu. Senin içinde inanç+hedef olduktan sonra tıpkı önceki yazıda (bkz: Ya Başaramazsam?) dediğimiz sağır kurbağa gibi duymaman gerekir sana denilenleri. Birisi ayağını kaydırıp düşürmek istese sinek vızıltısı olmalı senin için.

En başta kendimizi araba yerine koyalım dedik.Peki bir araba yol boyunca giderken adım başı benzin istasyonu görür mü ? Hayır. Belli başlı yerlerde olur o duraklar öyle her an bulamayız. Aynen bunun gibi de her zaman motivasyonunun olmasını bekleme. Birisi sana neden çalışmıyorsun diye sorunca ‘Motivasyonum yok ondan’ deme diye bu örneği veriyorum.Kendine bahaneler uydurma. Uyan artık.Ne zamana kadar yatakta kalacaksın. Ne zamana kadar yatağında yarı uykulu olarak saatin 9,30 dan 10,00 a gelmesini izleyeceksin. Ne zamana kadar başkasının sen yatağında debelenirken seni geçmesine izin vereceksin? Zaman fedakarlık zamanı arkadaşım ! Bir gün sabah namazından sonra yatma bir bakayım ne oluyor bir gör. O sabah vaktinde saatler sanki geçmiyormuş gibi olur. Bir o kadar da verimlidir. Taptaze beyin taptaze bilgiler… Güne 1-0 önde başlamak istemiyor musun ?

Artık gece 2-3’e kadar whatsapp mesajlaşmalarının zamanı değil.2-3’e kadar ders zamanı da değil. Çok çalışmak değil amacımız doğru yerde doğru zamanda doğru şekilde çalışmak.Hedefin ne gerektiyorsa onu yap . Sadece git ve yap, sadece… Allah muvaffak etsin.

Sınavrehberim.net Yazarı : Eyüpcan IŞIK

10 Yorum

Cevap Bırakın