Neden PDR?

Merhaba arkadaşlar , hepinize hayırlı bol testli hafta sonları diliyorum  Bu yazımda neden PDR bölümünü seçtiğim hakkında konuşmak istedim . Bu bölümü düşünen arkadaşlarımıza teknik bilgiden çok bu bölümü istemek üzerine konuşalım istedim . Gelin başlayalım.

Öncelikle şöyle bir düşünceniz olmasın : ’ Ben hukuk istiyorum baktım olmadı PDR yazarım ben de.’ Lütfen böyle bir düşünmeyin. Hedefiniz belli olsun. Künefe yoksa baklava alayım tarzında bir düşnce bu. PDR alternatif bir meslek değil  maalesef. Ya da ‘Ataması baya iyiymiş bu bölümün bunu mu okusam ne yapsam?’ gibi bir düşünce de olmasın içinizde. Gerçekten ne istiyorsunuz? Daha önceki yazıda da dediğimiz gibi sabah kalktığınızda gülerek keyif alarak gideceğiniz bir meslek seçin kendinize.Para olur enerjiniz olur ama huzur ve mutluluk olmaz. Bütün enerjinizi işe ayırmak zorunda kalınca sıkıntıya kapılırsınız o yüzden bu konuya AMAN dikkat arkadaşlarım! Ben neden PDR dedim diye soracak olursak , insanların sorunlarına çözüm olmayı seviyordum çünkü . Yardım edince gülmeleri, Allah senden razı olsun demeleri, teşekkür etmeleri, ; bunlar bana motivasyon sağlayan şeyler olduğunu fark ettim. Hani sınıfta ödevin için poşet dosya ararsın da bir türlü veren bulamazsın , nasıl da sıkıcı bir durum değil mi ? İşte bende karşıdaki bu durumda olunca aynı durum içinde ben olsam nasıl bunalırdım diyerek o insanın bunalmışlığını gidermeye çalışıyorum. Eğer bir gün ileride Allah izin verir de gerçekten işini yapan bir PDR öğretmeni olursam amacım ; rehberlik ettiğim öğrencilerin sorunlarını çözmek , onların sınava hazırlık sürecinde motivasyonlarını yüksek tutmak ve hayallerine doğru ve sağlam adımlarla ilerlemelerini sağlamak olacak. Ülkemizi alanında etkin ve tecrübeli meslek sahiplerine ihtiyacı var. İşte bende bu iki yer arasında köprü olmayı hedefliyorum : Öğrenci ve Sevdiği Meslek. İşte bu yüzden PDR okumak istiyorum.

Ne okuyacak olursanız olun ister PDR ister hukuk , kendinize ‘neden bu mesleği istiyorum?’ sorusunu sorduğunuzda vereceğiniz uzun ve anlamlı bir cevabınız olsun. Çözemediğin soru, tartıştığın dostun, öğretmenin senin moralini bozmasın. İçindeki yanmaya devam eden ateşi korumak senin görevin.

Ek olarak: Bir önceki yazımız olan ‘ Ya Başaramazsam?, Ya Başarısız Olursam? ‘ başlıklı makalemizi gözden geçirin.

Kimse sana demiyor ki çat diye 30 net artır netlerini. Yavaş yavaş olacak birden değil. Aceleci olma , bastığın yerde sağlam izin kalsın . Sorun olursa aşağıdaki yorum kutucuğuna yazarak bana ulaşabilirsin. Allah’ emanet ol , başarılar.

SınavRehberim.net Yazarı : Eyüpcan IŞIK

2 Yorum

Cevap Bırakın