Ya Başaramazsam?

Merhaba arkadaşlar . Bu yazımızda ‘ Ya Başaramazsam’ ve ‘ Başaramazsam Elalem Ne Der ?’ sorularını ele alıp bunları kafamızdan atmaya çalışacağız. Çünkü sınava hazırlıkta karşımıza çıkan en büyük problemlerden biri bu . Özellikle komşu ve akraba çocukları… Gelin başlayalım.

Öncelikle şu soruyu ele alalım : ‘ Neden Başaramayasın?’ Hakikaten neden yapamayacaksın ? Seni başarısız kılacak ne var etrafta ? Etrafındakilerin ‘Yapamazsın’ demesinden kendi içindeki umut sesini duymaya fırsatın mı kalmıyor ? Gel şu hikayeyi dinle en iyisi : Bir gün bir kurbağa sürüsü ormanın içinde ilerliyor. Yolculuk devam ederken birden en öndeki kurbağa bir çukurun içine düşüyor. Çukur biraz derin olduğundan kurbağa ne kadar zıplasa da bir o kadar aşağı kayıyor. Çukurun başındaki arkadaşları bu zavallı kurbağaya ‘Ne diye boşa kürek çekiyorsun? Oradan çıkabilmen mümkün mü sence(!)’ diyorlar ama bizim zavallı bunları hiç duymuyor sürekli zıplıyor da zıplıyor. En son öyle bir zıplıyor ki çukurdan kimse akıl erdiremiyor bu çıkışa. Peki şimdi sana soruyorum : O kurbağa nasıl oldu da çıktı ? Çünkü doğuştan sağırdı.Arkadaşlarının onlara dediklerini duymadı bile. Peki hal böyleyken sen neden yakınındakilerin sen yapamazsın dediklerinde sağır kurbağa olmuyorsun? Tamam belki geçmişte iyi bir öğrenci değildin . Sürekli gezer tozardın. Sınavlar pek umrunda olmazdı. Ama şimdi bu yazıyı okuyorsun çünkü bir şeylerin farkındasın artık . Uyanıyorsun ! Eski kimliğini geride bırakıp yeni bir kimlik almak gerekmez mi sence?

Başkalarına yardımcı olmak için pdr okumaya, avukat olup davalara çözüm olmak için hukuk okumaya, çocukluk hayalin olduğu için diş hekimi olmaya karar verdiğinde Elalem kelimesi senin için bir şey ifade etmemeli artık. Çünkü senin hedefin belli. Sadece karar ver. İstediğin işe sahip olduğunda sabah uyandığın zaman sevdiğin işi yapacağın için mutlu olarak mı kalkacaksın bunu sorgula. Akraba ve komşu çocukları senin moralini bozmasın. Onlar için mi sınava hazırlanıyorsun ki onları göz önünde bulunduruyorsun ? Aslında ne yapman gerektiğini biliyorsun. Vakit öldürmemen gerektiğini biliyorsun , başkası gezmeye çağırdığında hayır demen gerektiğini biliyorsun . Çünkü sen SINAV ÖĞRENCİSİSİN ! . Şimdi git , hayallerin için ne gerekiyorsa onu yap ve tevekkül et Allah’a .

NOT : Sağır kurbağa olmayı sakın unutma.

Bir önceki yazımız olan ” Çalışmak için geç mi kaldım ” başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Sınav Rehberim Yazarı : Eyüpcan IŞIK

3 Yorum

Cevap Bırakın